Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Nie dać się włamywaczom, czyli kilka rozwiązań nie tylko na czas urlopu



Lato to pora żniw. Niestety również dla włamywaczy, którzy nader często wykorzystują czas, gdy wyjeżdżajmy na urlop i pozostawiamy dom bez opieki. Walka z włamywaczami od zawsze była trudna. W końcu lockpicking, bumping, rozwiercanie zamków czy kopiowanie kluczy to tylko niektóre z metod stosowanych przez złodziei. Na szczęście nie jesteśmy bez szans. Nowoczesne zabezpieczenia okien i drzwi potrafią skutecznie pokrzyżować szyki włamywaczom.


W 2021 roku, jak wynika ze statystyk, zgłoszono policji prawie 72 tysiące kradzieży z włamaniem, co oznacza niemal 200 tego typu zdarzeń dziennie. Sprawcy prawie połowy z nich (49,2%) nie zostali wykryci1. Okres wakacyjny to dobry moment, aby pomyśleć o zabezpieczeniu domu przed włamaniem. Oto pięć metod włamań i rozwiązania, które skutecznie udaremnią ich zastosowanie.

#1 Bumping

Bumping to manipulowanie we wkładce odpowiednio spreparowanym kluczem, który umożliwia otwarcie zamka typu bębenkowego. Wystarczy lekkie uderzenie w taki klucz, np. młotkiem, by bolce zabezpieczeniowe ustawiły się na ułamki sekund w pozycji umożliwiającej jego przekręcenie – wówczas droga do cudzego domu staje przed włamywaczem otworem. – Przed bumpingiem można się skutecznie bronić, stosując odpowiednio zabezpieczone systemy wkładek, na przykład z rodziny BKS: typu detect3000 lub nuvius. Tajemnica ich działania tkwi w istnieniu blokad wielopłaszczyznowych. Są to dodatkowe punkty zabezpieczające, umieszczone w cylindrze, które umożliwiają otworzenie drzwi tylko wówczas, gdy użytkownik włoży właściwy klucz – tłumaczy Jarosław Wodzisławski, technik G-U Polska.

#2 Lockpicking


Drzwi można również otworzyć przez lockpicking – metodę nieinwazyjnego otwierania zamka bez użycia klucza, np. przy pomocy dwóch narzędzi (wytrychów). Jedno z nich służy do tego, aby trzpień wkładki ustawić w pozycji właściwej do otwarcia, a drugie do obrócenia bębenkiem wkładki. Metoda ta jest wykorzystywana przez ślusarzy, np. do otwierania mieszkań w przypadku zagubienia kluczy. Niestety korzystają z niej także złodzieje. – Przed włamaniem tą metodą również uchronią nas wkładki BKS nuvius lub detect3000. Posiadają one trzpienie w kształcie grzybka, które – w przypadku prób manipulacji – uniemożliwiają obrócenie wkładki i otwarcie drzwi – wyjaśnia ekspert z G-U Polska.

Uwaga! W Polsce, zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu wykroczeń, posiadanie lub wyrabianie wytrychów przez osoby nietrudniące się zawodem,
w którym jest to niezbędne jest karalne, niezależnie od przeznaczenia wytrychów lub intencji ich posiadacza.

#3 Kopiowanie klucza


W arsenale metod, którymi posługują się przestępcy, jest również kopiowanie kluczy. Systemy wkładek BKS nuvius i detect3000 chronią przed nieautoryzowanym kopiowaniem klucza. Nuvius wykorzystuje listwy blokujące z czterema lub ośmioma współpracującymi sztyftami oraz ukryte lub ruchome zabezpieczenie przed kopiowaniem. – W wariancie z ukrytym zabezpieczeniem przed kopiowaniem (VLK) punktem odniesienia jest wyfrezowany, podwójny rowek klucza. Po włożeniu klucza do zamka głębokość podwójnego rowka jest rejestrowana i sprawdzana za pomocą wewnętrznego kołka. Jeśli kołek i rowek pasują do siebie, klucz można obrócić. Jeżeli zaś głębokość rowka i kołka nie są zgodne, zamek pozostaje w pozycji zablokowanej i nie da się go otworzyć. W systemach nuvius znajdują się też elementy ruchome, będące częścią zabezpieczeń przed kopiowaniem (BWK) – tłumaczy Jarosław Wodzisławski.

Chroniony zarys klucza powoduje ponadto, że złodziej nie kupi nigdzie tzw. surowego klucza, a dorobienie oryginalnego będzie możliwe jedynie po okazaniu karty hybrydowej, która zawiera wszelkie potrzebne do tego celu informacje. Jest ona również ważnym elementem zabezpieczającym przed kopiowaniem, ponieważ dane na karcie są zaszyfrowane, dzięki czemu nie można jej sfałszować – odpowiednie zakodowanie uniemożliwia odczyt danych z karty przez osoby nieuprawnione.

#4 Rozwiercanie zamka


Są tacy włamywacze, którzy decydują się na bardziej inwazyjne metody i rozwiercają zamki. Na szczęście odpowiedni dobór wkładek może skutecznie ich zablokować. – Systemy wkładek na miarę XXI wieku, jak na przykład wkładki BKS, mają trzpienie wykonane ze stali hartowanej. A to oznacza, że nie da się ich rozwiercić, bo podczas tej czynności złodziej najwyżej połamie wiertło. Drugi poziom zabezpieczeń stanowią dodatkowe kołki wzmacniające, umiejscowione w samym profilu wkładki (nuvius lub detect3000), od strony zewnętrznej. Podejmując próbę rozwiercenia zamków, włamywacz w pierwszej kolejności napotka właśnie na te zabezpieczenia i uszkodzi wiertło – mówi ekspert G-U Polska.

# 5 Ochrona drzwi tarasowych HS

Jednak złodzieje dostają się do domów nie tylko przez drzwi wejściowe. Często próbują sforsować drzwi tarasowe, zazwyczaj usytuowane od strony ogrodu, w miejscu oddalonym od czujnych spojrzeń sąsiadów. Być może zakładają, że drzwi tarasowe nie mogą być chronione tak dobrze, jak wejściowe. Nic bardziej mylnego. – Tu także mamy skuteczne zabezpieczenia antywłamaniowe. Elementami zwiększającymi odporność antywłamaniową drzwi HS, do klasy RC3 włącznie, są np. atestowane listwy doszczelnienia środkowego. Są one umiejscowione pomiędzy skrzydłem jezdnym a stałym, czyli w miejscu najczęściej atakowanym przez włamywaczy. Następnym elementem zabezpieczającym mogą być blokady antywyważeniowe, zakładane na górnym ramiaku skrzydła jezdnego. Istnieje także możliwość podłączenia drzwi HS do systemu alarmowego. W tym przypadku uzupełnieniem systemu zabezpieczeń będzie oczywiście kontaktron, hermetyczny czujnik, który po podłączeniu do centrali alarmowej powiadomi o próbie włamania oraz zasygnalizuje, czy drzwi są otwarte czy też zamknięte. Całość powinna być także wyposażona w szyld stalowy wraz z półwkładką przeciwrozwierceniową – wyjaśnia ekspert G-U Polska.

Na koniec przestroga. Jedną z metod, którymi posługują się włamywacze, jest przełamywanie wkładki zbyt mocno wystającej z szyldu. Należy więc pamiętać, aby dobrać odpowiednią długość wkładki – od strony zewnętrznej powinna wystawać maksymalnie na 3 mm.

Jest wiele sposobów na zabezpieczenie mieszkania czy domu przed intruzami i na zapewnienie sobie spokoju podczas urlopu. Warto z nich skorzystać, by nie ułatwiać zadania włamywaczom, a po powrocie z wakacji nie liczyć strat. Tym bardziej, że istnieją nowoczesne rozwiązania, pozwalające na podjęcie naprawdę skutecznej walki z przestępcami.

Wideo o wkładkach BKS nuvius: https://www.youtube.com/watch?v=R08NgemkkJ8





____
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium –
w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box