Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Dom bez barier zaczyna się od progu



Łatwy dostęp jest dziś jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy projektowaniu nowoczesnych budynków. Najważniejszym elementem takich przyszłościowych założeń architektonicznych są drzwi wejściowe bez barier, które zapewniają łatwość i wygodę użytkowania wszystkim osobom, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Bezprogowe drzwi zewnętrzne w systemach Schüco zapewniają pełny komfort użytkowania bez kompromisu związanego ze szczelnością czy izolacyjnością cieplną.


Trend projektowania bez barier wiąże się nie tylko z globalną tendencją starzenia się społeczeństwa, ale także rosnącymi wymaganiami związanymi z komfortem wśród inwestorów w każdym wieku. Nowoczesna architektura zakłada usuwanie wszelkich potencjalnych utrudnień w samodzielnym korzystaniu z budynków i wszystkich oferowanych przez nie udogodnień. Oprócz szerokich, rozplanowanych na jednym poziomie traktów komunikacyjnych, cechą rozpoznawczą takich uniwersalnych projektów, są duże i łatwe w obsłudze drzwi wejściowe. Zgodnie z wymaganiami architektury bez barier powinny one być wyposażone w próg zlicowany z posadzką, a najlepiej – inteligentne systemy, które umożliwiają obsługę bez użycia klucza lub nawet rąk. Nowoczesne, bezprogowe drzwi zewnętrzne Schüco z PVC-U i aluminium powstały z myślą o komfortowej i energooszczędnej architekturze bez barier, w której starannie przemyślano każdy detal, włącznie ze skutecznym systemem uszczelnienia i odwodnienia. Rozwiązania te w pełni odpowiadają kryteriom normy DIN 18040, która dokładnie określa, jakie warunki powinny spełniać budynki bez barier architektonicznych i ich wyposażenie.

Dostępność bez żadnych kompromisów

Wymagania zawarte w normie DIN 18040 określają parametry, jakimi powinny cechować się drzwi bez barier architektonicznych. Podstawowym wymogiem są odpowiednie wymiary w świetle przejścia, które powinny wynosić minimalnie 90 cm szerokości i 205 cm wysokości. Ponadto, aby zapewnić możliwość obsługi drzwi osobom na wózku inwalidzkim, klamkę umieszcza się na wysokości od 85 cm do 105 cm. Stosowanie wystających progów jest ogólnie niedozwolone, chyba że są one niezbędne z przyczyn technicznych, jak np. zapewnienie szczelności i odpowiedniego odwodnienia zewnętrznych elementów budynku. Wówczas stosuje się próg o minimalnej wysokości 2 cm. Drzwi wejściowe Schüco AD UP z aluminium oraz LivIng z PVC-U to unikatowe na skalę rynku rozwiązania, w których harmonijnie połączono konstrukcję progu zerowego z doskonałymi parametrami technicznymi. Posiadają najwyższą, 6. klasę przejezdności zgodnie z wytyczną ift BA-01/1 „Określenie i klasyfikacja zdolności przejeżdżania przez progi”. A dzięki zastosowaniu specjalnej, opadającej uszczelki zapewniają doskonałą wodoszczelność. Podobne rozwiązanie progu można zastosować także w drzwiach balkonowych i przesuwnych Schüco, uzyskując efekt płynnych i maksymalnie bezpiecznych przejść w całym domu – od zewnętrznej strefy wejścia, aż po wyjście na taras czy balkon.

Obsługa bez wysiłku, a nawet bez użycia rąk


Drzwi w budynkach bez barier powinny być łatwe w obsłudze dla wszystkich użytkowników. W tym celu rekomendowane jest stosowanie inteligentnych rozwiązań, umożliwiających obsługę bez żadnego wysiłku. Drzwi aluminiowe Schüco AD UP są dostępne z rozwiązaniami automatyki, które umożliwiają bezkluczową lub wręcz bezdotykową obsługę. Bardzo nowatorskim rozwiązaniem są np. drzwi AD UP ze zintegrowanym modułem BlueCon, których otwieraniem i zamykaniem można sterować za pośrednictwem smartfonu wyposażonego w Bluetooth. W zależności od ustawień skrzydło drzwiowe może otwierać się samoczynnie, gdy tylko sparowane urządzenie mobilne znajdzie się w zasięgu sygnału. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku ciężkich skrzydeł o dużych wymiarach. Wkrótce opcja otwierania na smartfon będzie dostępna także w drzwiach Schüco LivIng z PVC-U.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl







Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5650 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2019 roku obrót w wysokości 1,750 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl


Schüco International Polska
press box