Przewodnik po malowaniu wnętrz. Jak przygotować ścianę do malowania?
- Utworzono: czwartek, 11, czerwiec 2015 07:54
Malowanie ścian farbami emulsyjnymi to twardy orzech do zgryzienia, jeżeli nie korzystasz z pomocy fachowca i chcesz, aby Twoje wnętrze zyskało nowy wygląd - jak spod igły. Jakie są etapy malowania ścian w mieszkaniu?
Przed malowaniem emulsją należy przygotować odpowiednio ściany. Źle oczyszczone, niezagruntowane, o nierównej powierzchni, mogą sprawić, że malowanie absolutnie nie będzie należało do udanych. Nowa powłoka farby będzie się łuszczyć i odpadać, jeżeli nie usuniemy dokładnie starej powłoki. Jak przygotować ścianę do malowania?
Czyszczenie ścian - jak wyczyścić ściany przed malowaniem?
Kiedy już przygotujemy pokój do malowania, zabezpieczymy - za pomocą grubej folii i taśmy malarskiej - meble i podłogi, pora na oczyszczanie ścian z zabrudzeń. Należy je wyszorować wodą z detergentem i pozostawić do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest usuwanie pozostałości starej powłoki malarskiej. Do tej czynności możemy użyć szpachelki, a farbę zmiękczyć specjalnym środkiem, aby nie uszkodzić powierzchni.
Dlaczego gruntujemy ściany? Kiedy używać gruntu?
Suchą powierzchnię szlifujemy papierem ściernym, likwidując nierówności. Uzupełniamy ubytki masą szpachlową. Nakładamy warstwę wyrównującą i wygładzającą, a kiedy wyschną - szlifujemy powierzchnię za pomocą gąbki ściernej lub papieru ściernego. Po oszlifowaniu ścianę należy odpylić - np. za pomocą szczotki. Kolejny krok to gruntowanie - ale należy wiedzieć, że nie zawsze musi być wykonywany!
Gruntowanie ściany zmniejsza jej chłonność, wyrównuje powierzchnię, zwiększa przyczepność nowej powłoki malarskiej do podłoża i zmniejsza zużycie farby. Jeżeli odnawiamy ścianę, która uprzednio była już malowana farbami emulsyjnymi, a jej strukturze nie można nic zarzucić - nie ma potrzeby ponownego gruntowania.
Obowiązkowo gruntujemy ściany nowe i ściany po zeskrobaniu starych powłok malarskich. Jeżeli nie ma potrzeby usuwania starej farby (jest w dobrym stanie, nie łuszczy się, nie odpada), nie uzupełniamy żadnych ubytków - gruntujemy tylko nieusuwalne plamy i zacieki. Całą ścianę warto zagruntować, jeżeli pyli - można to łatwo sprawdzić, przecierając suchą ręką powierzchnię.
Sufit ma pierwszeństwo, czyli malowanie sufitu
Malowanie pokoju rozpoczynamy od pracy nad sufitem. Narożniki zabezpieczamy taśmą malarską i odrywamy ją od razu po nałożeniu warstwy farby, aby później nie uszkodzić powierzchni. Ruchy wałkiem wykonujemy w kształcie litery V - najpierw równolegle do źródła światła, a następnie prostopadle.
Malujemy ściany, czyli dotarcie do sedna
Przed malowaniem ścian - a po wyschnięciu sufitu - zabezpieczamy naroża sufitu taśmą malarską. Małym wałkiem i małymi pędzlami malujemy najpierw trudno dostępne miejsca, a dużym wałkiem - np. na kiju teleskopowym - malujemy duże powierzchnie, wykonując naprzemienne ruchy w kształcie litery V, unikając powstawania smug i śladów po łączeniach pasów farby.
Nie przerywajmy malowania jednej dużej powierzchni - jeżeli wrócimy do niego, kiedy farba wyschnie, i rozpoczniemy malowanie od porzuconego miejsca, z pewnością na ścianie pozostanie ślad po łączeniu dwóch pasów farby.
Do powstawania smug przyczyniają się zbyt chaotyczne ruchy wałkiem lub malowanie zbyt suchym wałkiem. Nadmiar farby powinien zostać odsączony w kuwecie malarskiej - tak, aby z wałka nie kapała farba, ale powinien być on dobrze nasączony.
Pamiętajmy, że ostatnią warstwę farby nakładamy ruchamy wykończeniowymi, czyli ruszając wałkiem tylko w jednym kierunku, np. od góry ku dołowi. Inaczej - struktura powłoki malarskiej nie będzie jednolita.
Dobrze przygotowane ściany do malowania to już połowa sukcesu - od powierzchni przygotowanej do malowania zależy, jak długo będzie się na niej trzymać farba. Gładka, idealnie oczyszczona, bez niepożądanych nierówności - oto ideał ściany do malowania, która sprawi, że nowy kolor na ścianach będzie prezentował się rewelacyjnie.
art. zewnętrzny
Main Menu
MENU FINANSOWE