Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Biurowiec Kap West w Monachium z fasadami WICONA - na przekór grawitacji



WICONA dostarcza swoje rozwiązania do coraz bardziej wymagających obiektów. Obecnie ukończony biurowiec Kap West, stanowi atrakcję architektoniczną w Monachium.


Ten niezwykły biurowiec w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Am Hirschgarten zbiera pochwały za swój charakterystyczny projekt i szczególnie zrównoważoną metoda budowy.

 W wieżowcu, który uzyskał certyfikat LEED Gold, dla powierzchni elewacji wynoszącej 12. 600 m2 zastosowano specjalną konstrukcję fasady WICONA.

Przesuwanie granic architektury

Biurowiec Kap West niewątpliwie wyznaczył nowe standardy w zakresie projektowania architektonicznego i jakości zarówno lokalizacji, jak i wysokiej jakości pomieszczeń. Dwa główne budynki w kształcie podkowy zwieńczone są charakterystycznymi wieżami. Nieco wyższa wieża południowa o wysokości 60 m,  posiada imponujący nawis, który zawieszony jest na wysokości 18 m nad ziemią. Ten punkt orientacyjny, obrócony przeciwnie do głównego budynku poniżej, jest widoczny na wiele kilometrów wokoło. Wizjonerska koncepcja jest uzupełniona o przypominający kampus układ otwartych przestrzeni, w tym zielonych dziedzińców i dachów. Kiedy mówimy o tym, że przesuwamy granice architektury, mamy na myśli obiekty takie jak Kap West. To wyjątkowy projekt, którego realizacja jest niewątpliwie satysfakcją dla wszystkich jego uczestników. Wymagał szczególnej kooperacji projektantów oraz naszych ekspertów, ale efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, co potwierdza, że nasze nowoczesne rozwiązania mogą pokonywać prawa fizyki - mówi Hubert Wiśniewski, Country Manager WICONA Polska.

Na przekór grawitacji

Liczne wymagania stawiane fasadzie Kap West sprawiły, że było to szczególne wyzwanie.
Projektanci zaplanowali wielkogabarytowe okna z ukrytymi otworami wentylacyjnymi i ogranicznikami otwarcia. Dodatkowe wymagania obejmowały lepszą izolację akustyczną, wodoszczelność, przepuszczalność powietrza i odporność na obciążenia wiatrem.

Nasi eksperci opracowali rozwiązanie ściany osłonowej, które łączy   w sobie fasadę modułową o grubości 220 mm z zewnętrznymi poziomymi i pionowymi pasami pilastrów (350, 550 i szerokości 750 mm). To rozwiązanie fasady zostało oparte na systemie okien aluminiowych WICONA o wysokich parametrach termicznych WICLINE 75 evo. Firma budowlana Rupert App zapewniła wymagania projektowe zostały spełnione poprzez wzmocnienie zewnętrzne, zastosowanie stałych świateł, zintegrowane barierki ochronne dla urządzeń zacieniających oraz dodanie wsporników przy słupach. Trzecią kolejną cechą szczególną są panele uszczelniające. Powstał w ten sposób wysoce elastyczny system, który łatwo dostosowuje się do względnych odkształceń podłogi (+12 mm) – dodaje Hubert Wiśniewski

Cienka, kompaktowa fasada Dekton o grubości 12 mm z  płyty Consentino została przymocowana do znacznie zmodyfikowanych płyt fasadowych za pomocą niewidocznych kotew aluminiowych.

Ponad 2 200 jednostek składających się z systemów okiennych, urządzeń wentylacyjnych i paneli ścian osłonowych zostało prefabrykowane i dostarczone na miejsce budowy. Zapewniło to sprawny przebieg instalacji i spełnienie wymogów napiętego harmonogramu projektu.

  • Projekt: Kap West
  • Lokalizacja: Monachium, Niemcy
  • Właściciel budynku: OFB Projektentwicklung GmbH
  • Architekt: Wiel Arets Architekten
  • Projektant elewacji: Fassadentechnik Scharl
  • Elewacje wykonane przez: Rupert App GmbH & Co.
  • Rozwiązania WICONA: WICTEC 50, WICLINE 75 evo
  • Zdjęcia: mediashots


WICONA