Nowoczesny dom - jak stworzyć posiadłość na miarę obecnych czasów?
- Kategoria: BUDOWA I REMONT
- Utworzono: środa, 02, sierpień 2023 10:39
Niskie zużycie energii, wdrożenie ekologicznych rozwiązań i likwidacja strat ciepła – te trzy cechy są wyznacznikami ideału dla współcześnie wznoszonych budynków mieszkalnych. Obecnie niemal każdy projekt domu kreowany jest zgodnie z powyższymi założeniami. Niemniej jednak, to od inwestora zależy, czy zdecyduje się na wprowadzenie modernistycznych zabiegów, czy też postąpi w tej kwestii zupełnie inaczej.
Montaż nowoczesnych systemów grzewczych bądź niekonwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii, to jedynie część zmian jakie na przestrzeni lat zaczęto stosować w architekturze. Niezwykle ważne jest wdrożenie nowoczesnych technologii budowy oraz wykorzystywanie odpowiednich surowców. Ma to na celu nie tylko pomoc w ochronie środowiska, ale również zapewnienie sprzyjającego klimatu dla zamieszkujących posiadłość ludzi i zwierząt.
Projekt współczesnego domu – jak wygląda w uproszczeniu?
Z opinii wielu specjalistów wynika, że im mniej zastosowanych kombinacji w projekcie, tym budynek okazuje się bardziej ekonomiczny. Większość współczesnych domów projektowanych jest na kształt prostopadłościanu bądź kwadratu. Do tego wszystkiego, towarzyszy im prosty dach jedno- lub dwuspadowy, o standardowym kącie nachylenia do 45o. Dodatkowym atutem powinno być zaplanowanie wnętrz zgodnie z obiegiem słońca. Warto, aby kuchnia wraz z sypialnią znajdowały się od strony wschodniej, natomiast salon i jadalnia od południa. Jest to istotne przez wzgląd na usytuowanie okien, dzięki czemu światło słoneczne trwale będzie ogrzewało pomieszczenia naturalnymi promieniami.
Energooszczędność i likwidacja strat ciepła
Stosowanie nowoczesnych rozwiązań budowlanych nie służy wbrew pozorom gonitwie za trendami dotyczącymi ekologii, a ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów wytwarzanej energii. Zdecydowanie, najważniejsza w tej kwestii jest redukcja strat cieplnych, powstających na skutek przenikania przez przegrody budowlane. Do tego celu należy stosować odpowiednie materiały na ściany, a także zadbać o prawidłową izolację cieplną.
Coraz częściej, ocieplanie ścian od wewnątrz realizowane jest przy użyciu piany PURIOS. To materiał o niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ, oscylującym w przedziale 0,020 – 0,023 W/mK (w przypadku piany zamkniętokomórkowej). To zdecydowanie jeden z najlepszych wyników na rynku ociepleń. Warto wspomnieć, iż aplikacja piany PURIOS na ścianie budynku od strony wewnętrznej przebiega bardzo sprawnie, a to dzięki metodzie natryskowej. Stosowanie tego materiału jako formy izolacji cieplnej może być realizowane zarówno na ścianach, jak i fundamentach czy poddaszach. Piana poliuretanowa PURIOS jest ociepleniem uniwersalnym, a w dodatku całkowicie niegroźnym dla zdrowia osób przebywających w budynku.
Pozyskiwanie energii do ogrzewania i zasilania urządzeń
W dzisiejszych czasach powinniśmy stawiać już wyłącznie na odnawialne źródła energii. Pompy ciepła i fotowoltaika stanowią nieodłączny element nowoczesnych domów i przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska, ale i środków na koncie. Odpowiedni kąt nachylenia dachu ma na celu zamontowanie instalacji słonecznej, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie jej potencjału. Bardzo podobna sytuacja jest z pompą ciepła – instalując ją, nie potrzeba w projekcie domu uwzględniać kominów czy kotłowni.
Main Menu
MENU FINANSOWE