Aluron podsumowuje Ogólnopolskie Forum Stolarki 2023
- Utworzono: piątek, 10, listopad 2023 13:54
Emocje po Ogólnopolskim Forum Stolarki jesień 2023 nieco już opadły, ale echa rozmów kuluarowych, debat i wystąpień prelegentów jeszcze długo będą gościć w głowach uczestników, którzy w tym roku pobili frekwencyjny rekord 250 osób. Silnym głosem w trakcie dwudniowej konferencji wybrzmiał również Aluron, który pełnił rolę partnera głównego tegorocznej edycji OFS-u.
Przedstawiciele producenta systemów aluminiowych z Zawiercia w trakcie wydarzenia dwukrotnie mieli możliwość zaprezentowania ze sceny swoich poglądów i stanowiska. Pierwszego dnia to właśnie prelekcja dyrektora działu badań i rozwoju w Aluron sp. z o.o., Artura Blukacza podsumowała drugi blok tematyczny poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i zielonej transformacji przemysłowej. Wszyscy poprzedni mówcy opowiadali o niezwykle ważnych działaniach i strategiach zmierzających do redukowania śladu węglowego swoich firm w perspektywie długoterminowej do 2050 roku. Aluron podszedł do zagadnienia nieco inaczej, podkreślając potrzebę i znaczenie działania również w czasie rzeczywistym u końca 2023 r. W swojej prezentacji Artur Blukacz opowiedział o ekologicznym procesie produkcji systemów aluminiowych na bazie case study Aluronu.
Gospodarka cyrkularna
„Surowcowa gospodarka cyrkularna realizowana w Aluronie na kilka sposobów to bardzo ważny aspekt naszego procesu produkcyjnego. Aluron jako jedyny systemodawca posiada własną linię do produkcji uszczelek TPE wykonywanych z termoplastycznego elastomeru, który ma dużo lepsze właściwości niż EPDM, ale co najważniejsze jest surowcem w 100% odzyskiwalnym. Niepotrzebne ścinki uszczelek są poddawane procesowi mielenia, następnie są mieszane z pierwotnym surowcem i ponownie wykorzystywane do produkcji uszczelek.”
W analogiczny sposób w Zawierciu postępuje się z profilami z ABS. W ramach gospodarki cyrkularnej pianki służące do zabezpieczania naroży ramek aluminiowych na czas transportu do klientów są następnie w ramach akcji prośrodowiskowej „Działaj EKO-logicznie” od nich odbierane i ponownie wykorzystywane do zabezpieczania kolejnych dostaw.
Energooszczędność
W Aluronie energię oszczędza się na wiele różnych sposobów. Tradycyjne spalinowe wózki widłowe zostały wymienione na ich elektryczne odpowiedniki ładowane w akumulatorowni zlokalizowanej w zakładzie produkcyjnym firmy. Firma dokonała też zmiany oświetlenia w halach produkcyjnych z jarzeniowego na ledowe. Działania te przekładają się nie tylko na oszczędność finansową, ale również na redukcję emisji CO2 do atmosfery.
Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych to kolejny aspekt proekologicznych działań Aluronu. Realizowany jest dwutorowo poprzez wykorzystywanie tradycyjnych paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu zakładu oraz za pomocą autorskiej fotowoltaicznej fasady słupowo-ryglowej AF 50KW QUANTUM.
Pełna prezentacja proekologicznych działań Aluronu zaprezentowanych podczas OFS 2023 dostępna jest w materiale wideo: EKO-ALURON .
Panel trzeci - automatyzacja, optymalizacja oraz wydajność
Drugi dzień konferencji zdominowała tematyka wydajności, optymalizacji i automatyzacji. Szczególnie dużo czasu poświęcono zmianom wydajność polskich firm do 2022 roku w porównaniu do producentów zagranicznych. Ostatni blok tematyczny kończyła rozmowa ekspertów, w której udział wzięli: Kryspin Baran, prezes Aluron sp. z o.o.; Marek Porzecki, właściciel Abakus Okna; Rafał Czerwiński, dyrektor handlowy Fimtec Polska oraz Mariusz Megier, dyrektor zarządzający Orgadata East Europe. Trwającą ponad godzinę rozmowę podsumował Prezes Aluronu:
„Na kryzys należy spojrzeć jak na szklankę do połowy pełną. Jest to czas, kiedy możemy się dozbroić, przebranżowić i doszkolić. (…) W tym okresie powinniśmy nasze podobieństwo do lokalnych dostawców na rynkach zagranicznych zamienić na unikalność, większą sprawność i szybkość działania. Nie musimy już kopiować zagranicznych rozwiązań i rywalizować ceną. Nasze produkty powinny być atrakcyjne cenowo, ale nie tańsze. Nie powinniśmy obawiać się używania polskich czy wschodnioeuropejskich komponentów. Będziemy traktowani przez zagranicznych kontrahentów poważniej, jeżeli polscy producenci będą z odwagą oferować swoją markę i technologię, której są gwarantem.”
ALURON
press box