Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

AKTUALNOŚCI DomPortal

Wakacje, czyli jak zabezpieczyć dom przed włamaniem



Wakacje to czas, kiedy myślimy o dłuższym wypoczynku i planujemy wyjazdy. Z pewnością nikt nie chce doświadczać sytuacji, kiedy po powrocie czeka na niego obrabowany dom. Niestety w wakacje złodzieje – wykorzystując urlopową nieobecność właścicieli, ich nieostrożność lub słabe zabezpieczenie domostwa – zaczynają wytężoną pracę i obserwację terenową. Do kradzieży często dochodzi właśnie podczas wakacyjnego wyjazdu. Jak zatem trafić na urlop bez obaw o dobytek? Warto znać podstawowe zasady antywłamaniowe i zwrócić uwagę na okna i drzwi.


Złodzieje szukają zawsze najsłabszego i najmniej widocznego punktu. Dokładnie oceniają, co opłaca się bardziej – wejście drzwiami czy oknem. Próba wejścia przez okno, balkon, drzwi tarasowe lub okienko w piwnicy, jeśli zostanie zauważona, szybko może być uznana za działanie rabunkowe, ale nie wszystkie okna są widoczne z ulicy. Wejście drzwiami powiedzie się, jeśli będzie szybkie i ciche. Dlatego czasami warto spojrzeć na swoje domostwo oczami złodzieja i zastanowić się, co jest najsłabszym elementem i jak można go wzmocnić.

Włamywacz nie puka do drzwi


W przypadku drzwi dobry zamek jest najważniejszy – zarówno w bloku, jak i w domu. Solidne właściwości antywłamaniowe mają przede wszystkim zamki automatyczne – samoryglujące i wielopunktowe.

– Dobrym przykładem są zamki GU-SECURY Automatic i GU-SECURY Automatic-DR. Ich zastosowanie sprawia, że drzwi są zawsze zaryglowane – po zamknięciu automatycznie się ryglują. Rygle wysuwają się na 20 mm, najczęściej w 3 punktach i są blokowane przed możliwością cofnięcia. Dlatego drzwi z zamkiem samoryglującym mają klamkę jedynie od strony wewnętrznej, a z zewnątrz zamontowany jest pochwyt. Nikt ich nie otworzy bez użycia klucza (chyba, że zostaną wyposażone w bezpieczny czytnik linii papilarnych, wówczas otwierane są szybko – wystarczy, że domownik przyłoży palec do skanera). Natomiast zamknięcie drzwi kluczem od strony mieszkania jest potrzebne tylko wtedy, gdy chcemy klamkę zablokować, np. w celu uniemożliwienia wyjścia małym dzieciom – mówi Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska.

Ponadto zamek GU-SECURY Automatic-DR zapewnia podwójną ochronę antywłamaniową, ponieważ jest wyposażony w zapadkorygle i rygle hakowe – rygluje drzwi i uniemożliwia ich wyważenie, bo wszystkie elementy ryglujące są zabezpieczone przed próbą manipulacji. Ten system oferuje zarówno zamki wielopunktowe z hakami odpornymi na przepiłowanie, jak i zabezpieczone mechanicznie w blasze zaczepowej. Dodatkowo drzwi z zamkiem GU-SECURY Automatic można uzupełnić o tzw. sztywny łańcuch, który ogranicza otwarcie drzwi do niewielkiej, bezpiecznej szczeliny i jest obsługiwany za pomocą wygodnego pokrętła. Sztywny łańcuch stanowi alternatywę dla klasycznego łańcucha lub wizjera.

Pamiętaj! Nawet jeśli nie masz zamka samoryglującego, zawsze zamykaj drzwi „na klucz”, nawet wtedy, gdy jesteś w domu. Złodzieje lubią szybkie rabunki, szczególnie w blokach, gdzie robią obchód po klatkach schodowych i chwytają za klamki – jeśli drzwi są otwarte, kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi, np. torebkę, portfel, klucze. Domownicy zazwyczaj orientują się w sytuacji, gdy jest już za późno.



Złodziej wchodzi przez lufcik

Złodziej rzadko tłucze szybę, bo hałas nie jest jego sprzymierzeńcem, ale przez okna wchodzić lubi. W domach jednorodzinnych wybiera raczej te, które nie są dobrze widoczne z ulicy – małe okna piwniczne, balkonowe lub okna usytuowane od strony ogrodu i tarasu. Dlatego przed wakacyjnym wyjazdem wszystkie okna należy zamknąć, bo każdy lufcik stanowi dla złodzieja otwartą drogę do cudzego domu. Warto też spuścić rolety (szczególnie antywłamaniowe), jeśli je posiadamy.
 
Natomiast, jeśli jakieś okno wymaga wymiany, nie zwlekajmy z tym i jeżeli uznamy, że dobrze by było, aby podwyższyć jego standard antywłamaniowy, przy zakupie zwróćmy uwagę na wzmocnione okucia i szyby (te rzadko są bite, ale zdarza się). Okna takie powinny mieć odpowiednią klasę antywłamaniową, np. RC2, RC3 – im wyższa, tym lepiej.

– Jeśli chcemy podnieść antywłamaniową klasę okien, warto wymienić je na takie, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia, np.: więcej punktów ryglujących, blachy zaczepowe, specjalne profile i wkręty, a także klamki z kluczykiem. Możemy też pomyśleć o podłączeniu ich do systemu alarmowego. Wówczas powinny być wyposażone w kontaktrony, czyli niewidoczne z zewnątrz elementy, w które można wyposażyć każde okno podpięte do alarmu. Okna mogą także być częścią inteligentnego domu – wtedy użytkownik za pośrednictwem aplikacji w telefonie otworzy je i zamknie zdalnie – wyjaśnia Piotr Kosmowski z G-U Polska.

Pamiętaj! Nawet jeśli masz okna z dobrą klasą antywłamaniową, nigdy nie zostawiaj ich uchylonych. Włamania przez uchylone okna są częste, szybkie i proste – zdarzają się nie tylko podczas wakacyjnej nieobecności, ale także w nocy, gdy włamywacze działają metodą „na śpiocha”.

Rabuś nie odpoczywa na tarasie

Przeszklone drzwi od strony tarasu także mogą zainteresować włamywaczy. Dlatego, inwestując w drzwi tarasowe, warto przyjrzeć się ich konstrukcji – te podnoszono-przesuwne, czyli popularne HS-y, są zazwyczaj trudne do sforsowania. Ponadto drzwi oparte na konstrukcji podnoszono-przesuwnej mogą być wyposażone również w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe – do najprostszych, stosowanych w HS-ach otwieranych ręcznie, należą: listwa przeciwwyważeniowa, która praktycznie uniemożliwia podniesienie skrzydła, system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy (punkty ryglowania), szyld z półwkładką (np. BKS Janus) z zabezpieczeniem przeciw jej rozwierceniu.

– Złodzieje lubią szybkie i proste akcje. Dlatego im solidniejsze rozwiązanie okienno-drzwiowe, im więcej ma zabezpieczeń i funkcjonalności, tym gorzej dla włamywaczy – wydłuża to czas rozpracowania takiego elementu i naraża ich na zgłoszenie próby włamania. Dlatego złodzieje nie lubią rozwiązań elektronicznych, inteligentnych, zautomatyzowanych i podpiętych pod alarm. Dotyczy to także drzwi tarasowych HS z napędem (np. HS Master lub HS ePOWER) podłączonym do modułu sterującego i centrali zarządzającej inteligentnym domem, które mogą być obsługiwane i kontrolowane zdalnie – za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Drzwi HS można podłączyć także do alarmu, co dodatkowo zniechęci rabusia do włamania. Solidne drzwi HS – zazwyczaj duże i ciężkie – są dla włamywacza wyzwaniem samym w sobie. Gdy są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, stają się bardzo trudne do rabunkowego sforsowania – mówi ekspert G-U Polska.

Pamiętaj! Nawet jeśli masz okna, drzwi wejściowe i tarasowe z najlepszymi zabezpieczeniami przed włamaniem, zawsze możesz poprosić zaufaną osobę o opiekę nad domem – odsłanianie i opuszczanie rolet, zapalanie i gaszenie świateł. Taka symulacja obecności może zniechęcać złodziei. Natomiast jeśli masz w domu rozwiązania umożliwiające sterowanie oświetleniem (np. programator czasowy) lub kompleksowy system sterowania smart home, którego skonfigurowane ze sobą elementy można obsługiwać zdalnie, samodzielnie zadbaj o symulację aktywności.


------------------
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box