
Przydomowa retencja, w dobie zmian klimatycznych, niesie wiele korzyści zarówno dla inwestora, jak i lokalnej przyrody, zatrzymując wodę na dłużej – w miejscu opadu. Efektywne zagospodarowanie wody deszczowej wokół domu jest możliwe dzięki nowoczesnym systemom jej zbierania i magazynowania. Do wyboru są m.in. połączone z orynnowaniem podziemne zbiorniki wody deszczowej czy specjalne skrzynki rozsączające. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i co wybrać?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił w 2026 r. program „Mikroretencja 2026”, którego celem jest lepsze zagospodarowanie deszczówki przy budynkach jednorodzinnych i wzmocnienie ochrony lokalnych zasobów wodnych. Długofalowym efektem programu ma być łagodzenie negatywnych skutków zmian klimatycznych, takich jak susza czy lokalne podtopienia. Program zakłada dofinansowanie rozwiązań, które umożliwiają efektywne gromadzenie i zagospodarowanie deszczówki i jest skierowany do osób fizycznych (m.in. właścicieli domów jednorodzinnych).
Dotacja może być wykorzystana m.in. na zakup, montaż, budowę, rozbudowę i uruchomienie instalacji do:
W ramach programu – w II kwartale 2026 roku – rozpocznie się nabór wniosków, które będą ogłaszane na internetowych stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Planowane dofinansowanie wyniesie 90% kosztów kwalifikowanych instalacji (maksymalna wysokość dotacji to 8 000 zł). Nabory mają być prowadzone jednym centralnym formularzem dla całej Polski, a wnioski będą składane do WFOŚiGW.
Dowiedz się więcej>>
Aby przydomowy system zagospodarowania deszczówki był efektywny i mógł być objęty dofinansowaniem, musi gwarantować zbieranie wody z powierzchni nieprzepuszczalnej (np. z dachu, chodnika, podjazdu) oraz wykorzystywać wodę w taki sposób, by nie było konieczności jej odprowadzania poza teren nieruchomości, np. do kanalizacji deszczowej (z wyjątkiem sytuacji awaryjnych).
Ponadto instalacje retencyjne powinny być trwałą częścią systemu, który umożliwia zatrzymanie deszczówki na terenie nieruchomości lub/i wykorzystanie zmagazynowanej wody do celów gospodarstwa domowego i retencji przyrodniczej (np. do nawadniania ogrodu). Dobrym przykładem są kompleksowe rozwiązania z oferty Wavin – takie jak:
– Rozwiązania Wavin tworzą kompleksowy system. Skuteczny odbiór deszczówki z dachów gwarantują systemy rynnowe Wavin Kanion. Można je połączyć z łapaczem deszczu Wavin i naziemnym zbiornikiem na deszczówkę lub ze zbiornikiem podziemnym, takim jak Wavin ATOM, który jest nowością w naszej ofercie. Zbiorniki podziemne wymagają oczywiście połączenia z odbiornikiem nadmiaru wody – może nim być istniejąca kanalizacja, ale lepszą opcją będzie przydomowy system do rozsączania wody deszczowej, np. Wavin AquaCell – wyjaśnia Agnieszka Wrzesińska, Menedżer Produktu Zagospodarowanie Wód Deszczowych w Wavin Polska.

1. Wavin Kanion – skuteczny odbiór wody z dachu
Jeśli dopiero planujesz budowę domu lub wymianę dotychczasowego orynnowania, inwestycję w przydomowe zagospodarowanie wody zacznij od skutecznego systemu, który odbiera wodę z dachu. System rynnowy Wavin Kanion, dzięki doskonałej przepustowości, odprowadza 100% wody deszczowej. Sprawdza się nawet w najbardziej wymagających – pod względem struktury opadów – regionach, ponieważ rynny Kanion są najgłębszymi rynnami na rynku, a ich wydajność hydrauliczna jest determinowana średnicą rynny, a nie rury spustowej.
Dowiedz się więcej>>
2. Łapacz deszczu Wavin Kanion – przekierowanie deszczówki do zbiornika naziemnego
Łapacz deszczu Wavin Kanion to uniwersalny element orynnowania, który jest kompatybilny z różnymi systemami orynnowania. To praktyczne i proste rozwiązanie w formie kształtki, montowanej na rurze spustowej rynny, która jest podłączona do naziemnego zbiornika na deszczówkę. Łapacz umożliwia gromadzenie wody opadowej i łatwy dostęp do niej. Jeśli woda w zbiorniku osiągnie maksymalny poziom, jej nadmiar zostanie automatycznie odprowadzany do odbiornika (np. podziemnej skrzynki rozsączającej wodę do gruntu).
Dowiedz się więcej>>
3. Systemy rozsączające Wavin AquaCell 400
Skrzynki rozsączające deszczówkę w gruncie są alternatywą dla standardowych, podziemnych zbiorników na wodę. Rozwiązanie, jakim jest Wavin AquaCell 400, służy zarówno do gromadzenia wody, jak i jej rozsączania, dzięki czemu zapobiega stepowieniu gleby. Skrzynki retencyjno-rozsączające umożliwiają łatwą konfigurację i szybki montaż. Rozmiary i kształt modułowego zbiornika stworzonego ze skrzynek Wavin AquaCell 400 są dopasowane do wielkości powierzchni, z której zbierana jest woda oraz dostosowane do możliwości infiltracyjnej gruntu.
Dowiedz się więcej>>
4. Podziemne zbiorniki na deszczówkę Wavin ATOM
Zbiorniki Wavin ATOM służą do gromadzenia wody pod ziemią i efektywnego zarządzania nią. To praktyczne rozwiązanie i odpowiedź na potrzeby indywidualnych inwestorów – umożliwia zatrzymanie deszczówki na własnej działce i wykorzystanie jej wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna. Wavin ATOM można nabyć jako zbiorniki z pakietem deszczowym – w skład pakietu wchodzą elementy umożliwiające montaż pompy wewnątrz zbiornika i węża do podlewania. Zbiorniki podziemne Wavin ATOM mogą być również połączone z orynnowaniem Wavin Kanion oraz z systemami rozsączającymi zebraną wodę opadową, takimi jak Wavin AquaCell 400 (jako odbiornikiem nadmiaru wody). Różne pojemności zbiorników oraz możliwość ich montażu w różnego typu gruntach sprawiają, że są one uniwersalnym rozwiązaniem do gromadzenia deszczówki w przydomowych ogrodach.
Dowiedz się więcej>> 
Kompleksowe systemy Wavin zapewniają zarówno efektywny odbiór wody z powierzchni nieprzepuszczalnych, np. z dachów, jak i racjonalne zagospodarowanie deszczówki, np. na potrzeby nawadniania przydomowego ogrodu. Woda deszczowa w takim ujęciu nie ucieka do kanalizacji – zostaje dłużej w miejscu opadu. Zmniejsza to koszty związane z podlewaniem, a dodatkowo: wspiera tereny zielone i bioróżnorodność, podnosi poziom wód gruntowych, tworzy lepszy mikroklimat wokół domu. To zalety, które – w obliczu zmian klimatycznych i ich negatywnych skutków – są nie do przecenienia.
Wavin
press box