Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Przewodnik po malowaniu wnętrz. Jak przygotować ścianę do malowania?Malowanie ścian farbami emulsyjnymi to twardy orzech do zgryzienia, jeżeli nie korzystasz z pomocy fachowca i chcesz, aby Twoje wnętrze zyskało nowy wygląd - jak spod igły. Jakie są etapy malowania ścian w mieszkaniu?


Przed malowaniem emulsją należy przygotować odpowiednio ściany. Źle oczyszczone, niezagruntowane, o nierównej powierzchni, mogą sprawić, że malowanie absolutnie nie będzie należało do udanych. Nowa powłoka farby będzie się łuszczyć i odpadać, jeżeli nie usuniemy dokładnie starej powłoki.  Jak przygotować ścianę do malowania?

Czyszczenie ścian - jak wyczyścić ściany przed malowaniem?

Kiedy już przygotujemy pokój do malowania, zabezpieczymy - za pomocą grubej folii i taśmy malarskiej - meble i podłogi, pora na oczyszczanie ścian z zabrudzeń. Należy je wyszorować wodą z detergentem i pozostawić do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest usuwanie pozostałości starej powłoki malarskiej. Do tej czynności możemy użyć szpachelki, a farbę zmiękczyć specjalnym środkiem, aby nie uszkodzić powierzchni.

Dlaczego gruntujemy ściany? Kiedy używać gruntu?

Suchą powierzchnię szlifujemy papierem ściernym, likwidując nierówności. Uzupełniamy ubytki masą szpachlową. Nakładamy warstwę wyrównującą i wygładzającą, a kiedy wyschną - szlifujemy powierzchnię za pomocą gąbki ściernej lub papieru ściernego. Po oszlifowaniu ścianę należy odpylić - np. za pomocą szczotki.  Kolejny krok to gruntowanie - ale należy wiedzieć, że nie zawsze musi być wykonywany!

Gruntowanie ściany zmniejsza jej chłonność, wyrównuje powierzchnię, zwiększa przyczepność nowej powłoki malarskiej do podłoża i zmniejsza zużycie farby. Jeżeli odnawiamy ścianę, która uprzednio była już malowana farbami emulsyjnymi, a jej strukturze nie można nic zarzucić - nie ma potrzeby ponownego gruntowania.

Obowiązkowo gruntujemy ściany nowe i ściany po zeskrobaniu starych powłok malarskich. Jeżeli nie ma potrzeby usuwania starej farby (jest w dobrym stanie, nie łuszczy się, nie odpada), nie uzupełniamy żadnych ubytków - gruntujemy tylko nieusuwalne plamy i zacieki. Całą ścianę warto zagruntować, jeżeli pyli - można to łatwo sprawdzić, przecierając suchą ręką powierzchnię.

Sufit ma pierwszeństwo, czyli malowanie sufitu

Malowanie pokoju rozpoczynamy od pracy nad sufitem. Narożniki zabezpieczamy taśmą malarską i odrywamy ją od razu po nałożeniu warstwy farby, aby później nie uszkodzić powierzchni. Ruchy wałkiem wykonujemy w kształcie litery V - najpierw równolegle do źródła światła, a następnie prostopadle.

Malujemy ściany, czyli dotarcie do sedna

Przed malowaniem ścian - a po wyschnięciu sufitu - zabezpieczamy naroża sufitu taśmą malarską. Małym wałkiem i małymi pędzlami malujemy najpierw trudno dostępne miejsca, a dużym wałkiem - np. na kiju teleskopowym - malujemy duże powierzchnie, wykonując naprzemienne ruchy w kształcie litery V, unikając powstawania smug i śladów po łączeniach pasów farby.

Nie przerywajmy malowania jednej dużej powierzchni - jeżeli wrócimy do niego, kiedy farba wyschnie, i rozpoczniemy malowanie od porzuconego miejsca, z pewnością na ścianie pozostanie ślad po łączeniu dwóch pasów farby.

Do powstawania smug przyczyniają się zbyt chaotyczne ruchy wałkiem lub malowanie zbyt suchym wałkiem. Nadmiar farby powinien zostać odsączony w kuwecie malarskiej - tak, aby z wałka nie kapała farba, ale powinien być on dobrze nasączony.

Pamiętajmy, że ostatnią warstwę farby nakładamy ruchamy wykończeniowymi, czyli ruszając wałkiem tylko w jednym kierunku, np. od góry ku dołowi. Inaczej - struktura powłoki malarskiej nie będzie jednolita.

Dobrze przygotowane ściany do malowania to już połowa sukcesu - od powierzchni przygotowanej do malowania zależy, jak długo będzie się na niej trzymać farba. Gładka, idealnie oczyszczona, bez niepożądanych nierówności - oto ideał ściany do malowania, która sprawi, że nowy kolor na ścianach będzie prezentował się rewelacyjnie.

art. zewnętrzny


podpisu

  • za darmo weryfikujemy podpisy elektroniczne złożone w formacie xades pades oraz profil zaufany epuap gotowy raport epw potwierdzenie weryfikacji