Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Jak pomalować pokój do pracy?Na co dzień rzadko skupiamy się na tym, jak wygląd miejsca pracy wpływa na nasze samopoczucie. Podświadomie reagujemy jednak na każdy element otoczenia - między innymi na barwy. Dlatego tak istotne jest, żeby we właściwy sposób dokonać wyboru koloru, który pokryje nasze ściany - aby nasza praca była bardziej efektywna.Barwy wprowadzające odpowiedni nastrój

Już dawno udowodniono, że kolory wpływają na ludzką psychikę. Każdy z nich odbieramy i kojarzymy inaczej - dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej farby do ścian nie tylko w naszym domu, ale także w miejscu pracy. To, czy zdecydujemy się na emulsję czy farbę akrylową, ma duże znaczenie, ale równie istotne jest oddziaływanie poszczególnych kolorów na nasze samopoczucie.

•    Barwy jaskrawe - intensywne czerwienie i zielenie dodają energii i działają pobudzająco. Sprzyjają zatem pracy twórczej, przy której wykorzystujemy wszystkie pokłady kreatywności.

•    Barwy ciepłe - wszelkie odcienie beżu i brązu sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne, a my czujemy się zrelaksowani. Najlepiej stosować te kolory w miejscach, w których pracujemy z klientem.

•    Barwy zimne - biel, szarości oraz błękity pomagają w koncentracji i uspokajają, przez co są odpowiednie dla pracy analitycznej i wymagającej skupienia. Pomagają także odsunąć na bok emocje i dokonywać chłodnej oceny sytuacji.

Warto w takim razie zastanowić się, jaki rodzaj pracy będziemy wykonywać w danym pomieszczeniu, zanim zdecydujemy się na malowanie ścian jedynie w oparciu o własne upodobania.


Wystrój domowego gabinetu

Zazwyczaj odczuwamy większą swobodę, jeśli mamy możliwość pracy w domu. Dla jednych jest to plus, gdyż nikt nie patrzy im na ręce, ale u innych zbytnie rozluźnienie może negatywnie wpływać na efektywność.

Sporą zaletą takiego rodzaju pracy jest możliwość samodzielnego zaplanowania wystroju gabinetu. Warto wtedy zastanowić się nad rodzajem farby, którą pokryjemy ściany. Jeśli zdecydujemy się na powierzchnię satynową, uzyskamy ciekawy, dekoracyjny efekt. Z jednej strony połyskliwa farba będzie odbijała więcej światła, a z drugiej nie pokryje niektórych błędów malarskich. Alternatywą jest powierzchnia matowa, która sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się ciemniejsze, ale wszelkie nierówności ściany będą lepiej zamaskowane.

Inną istotną kwestią, jest odpowiednie oświetlenie pokoju. Poszczególne barwy inaczej prezentują się w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym. W zależności od rozmieszczenia okien (czy jest ekspozycja północna, czy południowa), wygląd pokoju może się zmieniać w ciągu dnia. Sztuczne światło także jest nie bez znaczenia - standardowe żarówki inaczej wyeksponują kolory ścian, niż diody LED.


Nie ma jednej, uniwersalnej zasady dotyczącej aranżacji pokoju, w którym pracujemy. Zazwyczaj jest to indywidualna sprawa - wszystko zależy od naszego charakteru i sposobu pracy. Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że wygląd w tym przypadku ma znaczenie i może on nam pomóc lub przeszkodzić. Warto więc kierować się podanymi wyżej wytycznymi i dopasować je do swoich wymagań i możliwości.