Reklama

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Krótki cykl prania a oszczędność

Pierzemy krócej, więc powinniśmy zużywać mniej wody i energii. Choć ten prosty tok myślowy wydaje się logiczny, jest pułapką, w którą wpada większość rodzin. Jeśli chcemy prać oszczędnie, korzystajmy z długich, ekologicznych programów, a unikajmy tych, które trwają pół godziny i mniej.


INTENSYWNIE
Jeśli wybieramy krótki cykl prania, pralka musi wykonać w pół godziny (czy nawet 20 minut) taką samą pracę jak podczas długiego, 2-godzinnego programu.

WIĘCEJ ENERGII
Aby podgrzać wodę, nawet tylko do 30° C, grzałki pracują przez cały czas trwania programu, aż do rozpoczęcia fazy płukania. Kiedy uruchamiamy 20-minutowy czy półgodzinny program, proces nagrzewania jest znacznie bardziej gwałtowny. Z pewnością nie sprzyja to ekonomicznemu wykorzystaniu prądu.

CO Z WODĄ?
- Choć nie jest to regułą, często podczas krótkich programów prania pobierane jest więcej wody niż w przypadku tych programów o standardowym, dostosowanym do poszczególnych rodzajów tkanin czasie trwania  – wyjaśnia Maciej Wiktor, training manager w firmie Whirlpool. Na szczęście, są dziś sposoby, by jeszcze przed włączeniem danego programu sprawdzić, ile nas będzie kosztowało zrobienie prania. Pomocna jest tu aplikacja Whirlpool 6-ty Zmysł Live, którą można pobrać na smartfony i tablety. Pozwala nie tylko zdalnie uruchomić pralkę, ale też szacuje, ile wody czy prądu zostanie zużyte podczas danego programu.

ODŚWIEŻANIE
Warto pamiętać, że krótkie programy to przysłowiowe Koło ratunkowe. Używajmy ich wtedy, gdy chcemy szybko odświeżyć ubrania. Dobrze też mieć świadomość, że 20 czy 30 minut to zbyt mało czasu na usunięcie plam czy głębokich zabrudzeń. Codzienną, regularną praktyką powinno być korzystanie z programów przeznaczonych do konkretnych tkanin. Wówczas będziemy mieć pewność, że ubrania będą idealnie czyste i wyprane w ekologiczny, ekonomiczny sposób.

Jak w praktyce działa aplikacja Whirlpool 6-ty Zmysł Live, można zobaczyć na:
http://www.whirlpool.pl/innovation/6-zmysl-live.content.html
http://blogs.sonymobile.com/pl/2016/02/26/pralka-whirlpool-z-technologia-6-ty-zmysl-live-sterowana-smartfonem-sony-xperia-z5/
https://www.youtube.com/watch?v=dEZ3ZdBHius.
Przykładowy model pralki Whirlpool, wyposażony w technologię 6-ty Zmysł:

Pralka wolnostojąca Whirlpool   
Model FSCR 12432           
Cena 3999 PLN
Pojemność 12 kg


Whirlpool  / Lazienka i Kuchnia